Sıkça Sorulan Sorular

VoIP Telefonu Nedir ?

VoIP telefonu, ayrıca SIP telefonu ya da telefon programıdır, kullanıcıların herhangi bir telefon programına, cep telefonuna ya da sabit hatlara, IP (VoIP) kullanarak telefon etmesini sağlar. Böylece, ses, geleneksel PSTN sistemi yerine internet üzerinden taşınır. Bir VoIP telefonu, basit bir yazılım-tabanlı telefon programı ya da normal telefon gibi görünen donanım aracı da olabilir. Bazı yaygın VoIP telefonu özellikleri şunlardır: Arayanın kimliği, aramayı park etme, aramayı transfer etme ve aramayı bekletme. ileri Telekom tamamen ücretsiz, çok basit bir şekilde telefon faturalarında belirli bir tasarruf sağlayacak VOIP telefonu olan softphone Ninja’nın türkiye temsilcisidir. Kullanıcının sahip olması şart olan tek şey genişbant bağlantısı (DSL ya da kablo), VOIP sağlayıcısına ya da SIP sunucusuna bağlantı ve mikrofonlu bir kulaklık ve ses kartıdır.

 

 

DID-Doğrudan Dahili Arama Nedir?

DID-Doğrudan Dahili Arama (Avrupa’da DDI diye de bilinir) telefon şirketlerinin kendi abonelerine sundukları bir özelliktir. Bu özellik abonelerin sahip oldukları PBX sistemleriyle birlikte kullanılır. Telefon şirketleri, DID sistemiyle, müşterilerine bir veya daha fazla telefon hattına ilişkilendirilmiş bir numara alanı tahsis ederler. Bunun amacı bir firmanın, her bir çalışana ayrı bir telefon hattı tahsis etmeden, tüm çalışanlara özel telefon numaraları verebilmesini sağlamaktır. Bu şekilde telefon trafiği bölünebilir ve daha kolay yönetilebilir. DID özelliğinden yararlanmak için, ISDN ya da dijital bir hat satın almanız ve telefon şirketinden size bir numara alanı tahsis etmesini istemeniz gerekir. Daha sonra kendi işyerinizde kullanılmak üzere DID uyumlu BRI, E1 ya da T1 kartlarına ya da ağ geçidi ekipmanına ihtiyacınız olacaktır.

 

STUN sunucusu nedir?

Bir STUN (Kullanıcı Datagram Protokolü [UDP]‘nin Ağ Adres çeviricileri [NATs] üzerinden Basit Geçişi) sunucusu, NAT istemcilerinin (mesela bir güvenlik duvarının arkasında kalan bilgisayarlar) yerel ağ dışında yer alan bir VOIP hizmet sağlayıcısına telefon araması yönlendirmesine imkan verir.
STUN sunucusu, istemcilerin kendi IP adreslerini, arkasında bulundukları NAT’in tipini ve NAT tarafından belli bir yerel port ile ilintilendirilen yan İnternet portunu bulmalarına imkan verir.
Bu bilgi, istemci ve VOIP hizmet sağlayıcısı arasında UDP iletişimi kurulması ve böylece bir telefon araması başlatılması için kullanılır. STUN protokolü RFC 3489′da tanımlanmıştır. STUN sunucusuyla UDP 3478 portunda iletişim kurulur ama sunucu, istemcilerin öteki IP ve port numarasını da (STUN sunucularının iki IP adresi vardır) denemelerini söyleyecektir.
RFC, bu IP’nin ve portun kullanımının isteğe bağlı olduğunu belirtir.

 

SIP sunucusu nedir?

SIP sunucusu IP PBX’in ana parçasını oluşturur. Bir SIP sunucusu, ağ üzerindeki tüm SIP aramalarının oluşturulmasını sağlar.
SIP sunucusu aynı zamanda SIP Proxy ya da Kayıt Noktası olarak da bilinir.

 

SIP (Oturum Başlatma Protokolü) nedir?

SIP yani Session Initiation Protocol (Oturum Başlatma Protokolü) VOIP telefon aramalarını oluşturmak, ayarlamak ve bitirmek için kullanılan bir IP telefonculuğu işaretleşme protokolüdür.
SIP, IETF (İnternet Mühendislik Görev Gücü) tarafından geliştirilmiş ve RFC 3261 olarak yayınlanmıştır.
SIP, bir telefon konuşması oluşturmak için gerekli olan iletişimi tanımlar.
SIP, VOIP dünyasında çok hızlı bir şekilde yaygınlık kazanmıştır.
HTTP protokolüne benzeyen bu protokol, metin tabanlı, oldukça açık ve esnektir.
Bu yüzden büyük ölçüde H323 standardının yerini almıştır.

 

RTP – Gerçek Zamanlı Taşıma Protokolü nedir?

 

RTP – Gerçek Zamanlı Taşıma Protokolü’nün kısaltılmış halidir; ses ve görüntünün İnternet üzerinden iletilmesi için kullanılan standart paket formatını ifade eder. RTP, RFC 1889 içerisinde tanımlanmıştır.
Bu protokol Ses Video İletimi çalışanları grubu tarafından geliştirilmiş ve ilk olarak 1996′da genel kullanıma sunulmuştur. RTP ve RTCP birbirleriyle son derece bağlantılıdır; verinin kendisi RTP tarafından iletilir ve RTCP ise bu hizmetin kalitesiyle ilgili geribildirim yapmak için kullanılır.

RTCP – Gerçek Zamanlı İletim Protokolü nedir?

RTCP, Gerçek Zamanlı İletim Protokolünü ifade eder ve RFC 3550′te tanımlanmıştır. RTCP, RTP ile birlikte çalışır. RTCP bir telefon görüşmesindeki taraflara kontrol paketleri göndermek için kullanılırken, verinin kendisi RTP tarafından iletilir. RTCP’nin temel fonksiyonu, RTP tarafından sağlanan hizmetin kalitesi hakkında geribildirimde bulunmaktır.

H323 nedir?

H323, bir bilgisayar ağı üzerinden sesli ve görüntülü iletişim sağlayan bir dizi protokolü tanımlayan, ITU-T
(Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) tarafından belirlenen bir dizi standarttır.
H323 nispeten eski bir protokoldür ve günümüzde SIP – Oturum Başlatma Protokolü onun yerini almaktadır. SIP’in avantajlarından biri çok daha basit olması ve HTTP ve SMTP protokollerine benzemesidir.
Bu yüzden günümüzde mevcut VOIP donanımlarının çoğu SIP standardını izler. Daha eski VOIP donanımları ise H 323′ü kullanır.

ENUM nedir?

ENUM (Telephone Number Mapping), telefon numaralarını adresleme protokolüdür. Bu “kısaltmanın” ardında harika bir fikir yatar; Dünyanın her yerinde aynı numarayla, en kaliteli ve en ucuz yolla, ulaşılabilir olmak. ENUM, bir telefon numarasını alır ve DNS sisteminde bulunan bir İnternet adresine bağlar. Böylece, bir ENUM numarasına sahip olan kişi, bir çağrının yönlendirileceği DNS girişini yayınlayabilir. Dahası farklı arama türleri için farklı yollar tanımlanabilir; mesela arayan bir faks cihazı ise farklı bir yol tanımlayabilirsiniz. ENUM protokolü, arayan kişinin telefonunca destekleniyor olmalıdır. Bir alan adı alır gibi ENUM numarası edinebilirsiniz. şu an için, pek çok kayıt hizmeti veren yer ve VOIP hizmeti sağlayıcıları, bu numarayı ücretsiz olarak edinmenizi sağlamaktadır. ENUM, henüz geniş anlamda yaygınlaşmamış olan yeni bir standarttır. Ama yakın gelecekte, iletişim ve kişisel mobilite alanında yeni bir devrim yaratmaya adaydır.

 

EKO iptali nedir?

Eko iptali, sesli arama kalitesini artırmak için sesli iletişimdeki ekonun kaldırılması işlemidir. Eko iptaline çok sık ihtiyaç duyulur çünkü konuşma sıkıştırma teknikleri ve paketleme sürecindeki gecikmeler eko yaratır. İki çeşit eko oluşur: Akustik eko ve hibrid (melez) eko. Eko iptali hem kaliteyi yükseltir hem de sessizliği bastırma (silence suppression) tekniği sayesinde kullanılan bant genişliğini azaltır.

Kaç çeşit KODEK (codec) vardır?

Bir Kodek, analog sinyali, veri ağı üzerinden taşınabilmesi için dijital hale dönüştürür. Günümüzde aşağıdaki listede yer alan Kodekler kullanılmaktadır
GSM – 13 Kbps (full rate), 20ms çerçeve büyüklüğü (frame size)
iLBC – 15Kbps, 20ms frame size: 13.3 Kbps, 30ms çerçeve büyüklüğü
ITU G.711 – 64 Kbps, örnekleme tabanlı. Diğer adıyla alaw/ulaw
ITU G.722 – 48/56/64 Kbps
ITU G.723.1 – 5.3/6.3 Kbps, 30ms çerçeve büyüklüğü
ITU G.726 – 16/24/32/40 Kbps
ITU G.728 – 16 Kbps
ITU G.729 – 8 Kbps, 10ms çerçeve büyüklüğü
Speex – 2.15 to 44.2 Kbps
LPC10 – 2.5 Kbps
DoD CELP – 4.8 Kbps

 

IP PBX kullanmanın yararları nelerdir?

Klasik bir telefon sistemi kurmak ve yapılandırmaktan çok daha kolaydır.
Web tabanlı yapılandırma arayüzü sebebiyle yönetimi daha kolaydır.
Telefon için ayrı kablolama ihtiyacını ortadan kaldırır.
Kullanıcıların telefonlarını ofis içinde her yerde kullanmalarını sağlar, tek yapmaları gereken telefonlarını en yakındaki Ethernet girişine takmaktır; herkes kendisine ait telefon numarasını kullanabilir!
Rahat dolaşım sağlar – SIP protokolünün özellikleri sayesinde dünyanın her yerine arama yönlendirilebilir.
İnternet sayesinde iletişim maliyeti önemli ölçüde azalır.
SIP standardı, üreticiye özgü pahalı telefonların kullanımını ortadan kaldırır.
Daha iyi raporlama yapılabilir, ölçeklendirilebilir.
Sistem durumu ve aramalar hakkında daha iyi fikir verir
Copyright 2014.All Rights Reserved / Powered By Widimix
+90 533 558 2263 alisanlioz@turtelefon.com.tr